O VYŠETŘENÍCH

Tahle ordinace už nějaký ten pátek funguje, takže je její spektrum činnosti myslím dostatečně dobře známé. Provádíme obvyklá klinická vyšetření (pohovor a pak ony obligátní metody lékařského vyšetření - pohled, poslech, poklep a pohmat), to je samozřejmé. Ale s tím dnes není možné si vystačit, jsou třeba další pomocná vyšetření.

V našich podmínkách je to vyšetření okysličení krve (takzvané saturace - malým senzorem vzhledu masivnějšího kulíku na prádlo nasazeným na prst; občas se někdo zeptá, jestli to nebolí, tak opravdu ne). Významem je ale důležitější spirometrie, vyšetření základních dechových parametrů - kapacity plic a rychlosti, jakou pacient dokáže vydechnout. Spočívá v několikaminutové sérii klidných a usilovných dechů podle pokynů sestry a i když slýcháme poznámky typu "jé, zase budu dejchat?", není nikterak náročné. Následuje pořizování a hodnocení rentgenových snímků plic, snímkovna je hned za zdí naší ordinace a snímky v digitální podobě máme k dispozici bezprostředně po zhotovení. A poliklinika má i zázemí odběrové místnosti laboratoře, odběry krve jsou možné celý týden v dopoledních hodinách a časně odpoledne.

Všechno ostatní, co je třeba, objednáváme jinde: bodypletysmografii, komplexnější vyšetření dechových funkcí, v příbramské nemocnici, bronchoskopii, vyšetření dýchacích cest hadicovitou sondou s odběrem vzorků, tamtéž nebo lépe "vlastnoručně" v hořovické nemocnici, kde pracuji ve středu, a když je potřeba, pak na specializovaném klinickém pracovišti, CT vyšetření hrudníku také v Příbrami nebo v Hořovicích, občas ultrazvuk čehokoliv, je dostupný po objednání mimo jiné i v dobříšské poliklinice. Zbývá scintigrafie plic na oddělení nukleární medicíny příbramské nemocnice (ale v areálu II na Zdaboři v bývalém ZÚNZu uranového průmyslu) - nepříliš náročné (snad jen časově) vyšetření s aplikací radioizotopu do žíly nebo inhalačně k zobrazení prokrvení respektivě provzdušnění plic.

Nakonec se vrátím na začátek, k onomu pohovoru s pacientem, odborně odebírání anamnézy (základ slova je v řeckém termínu pro vzpomínání). Je až zarážející, kolik z vás, pacientů má s tímto bodem potíže. Přitom nás zajímají jen opravdu základní údaje - jaká vážnější onemocnění jste prodělali v minulosti, jaké léky užíváte (názvy, nikoliv popis vzhledu pilulek) a zda trpíte nějakou alergií. Poskytnout lékaři takové informace by mělo být samozřejmé, jakkoliv třeba názvy léků jsou obtížně zapamatovatelné. Zakončím tedy toto povídání určitým apelem a pokud snad již paměť selhává, ochotně přijímáme i nápovědu, "tahák", který může být pro případ potřeby přiložen například k průkazu zdravotní pojišťovny, tedy jej vřele doporučuji.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky